Z okazji dnia osób z zespołem Downa, 21.03.2019 r. w Bibliotece Uniwersyteckiej przy ul. Dobrej 55/56 w Warszawie, odbyła się I Konferencja p.t. „Sport Osób z Zespołem Downa” organizowana przez Fundację Sportu Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie (SONI).

      Polski Związek Taekwondo Olimpijskiego reprezentował Pan Michał Pawlak – Koordynator sportu osób niepełnosprawnych. Udział w konferencji był niepowtarzalną okazją, by poznać metody pracy ze sportowcami z zespołem Downa, dowiedzieć się, jak działa światowa organizacja Sports Union for athletes with Down Syndrome, a zarazem poznać osobiście jej Szefa Pana Geoffa Smedleya.  

      W programie konferencji jeden z paneli poświęcony był budowaniu pozytywnego „Wizerunku osób z niepełnosprawnością intelektualną”, temat ten przedstawiła Pani Paulina Gadomska – Dzięcioł z Fundacji SONI. 

Inny panel „Sportowcy niepełnosprawni w mediach” został przedstawiony przez redaktorów portalu parasportowcy.pl, Panią Paulinę Królak i Adriana Lipińskiego. Opowiadali m.in. o sukcesach zawodników Poomsae z Mistrzostw Świata w Turcji 02-07.02.2019 r. oraz przedstawiali ranking popularności sportowców na Facebooku, w którym Zawodnik Kadry Narodowej Para Taekwondo Janusz Siudaj zajął 6 miejsce. 

Patronat honorowy nad konferencją objął Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki, Pan Jan Widera.

Źródło: PZTO