Aleksandra Kowalczuk złota w 27. Wojskowych Mistrzostwach Świata 2024! Mazurek Dąbrowskiego wybrzmiał w Korei! 

Od 30. maja do 5. czerwca, w mieście Mungyeong w Korei Południowej, zostały rozegrane militarne zawody o najwyższej randze. Aleksandra Kowalczuk, wieloletnia reprezentantka Polski i członkini kadry narodowej, jest także żołnierką Wojska Polskiego. Zgodnie z wymogami, do startu uprawnieni są jedynie żołnierze aktywnie pełniący służbę wojskową. 

Zawodniczce, na co dzień reprezentującej barwy klubu AZS OŚ Poznań, towarzyszył jej wieloletni trener Waldemar Łakomy. W trzecim dniu zmagań, Szer. Aleksandra Kowalczuk rywalizująca w ciężkiej kategorii wagowej (+73), była rozstawiana z numerem drugim. Najpierw miała wolny los, a w kolejnym kroku spotkała się z Koreanką. Walka była jednostronna, zakończyła się zdecydowanym zwycięstwem Polki 2:0. 

W finale czekała dużo bardziej wymagająca przeciwniczka, sklasyfikowana na 8. miejscy olimpijskiego rankingu, Uzbeczka Svetlana Osipova – mistrzyni świata seniorek z 2022 (Guadalajara) roku i wicemistrzyni z 2023 (Baku). Pierwsza runda obfitowała w wiele ciekawych, punktujących kopnięć na głowę z obu stron i zakończyła się wygraną naszej reprezentantki (8:6). Drugą rundę wygrała przeciwniczka, wynikiem 1:2 w punktach. Trzecia, decydująca runda, okazałą się emocjonująca do samego końca. Na dwie sekundy przed upływem regulaminowego czasu Aleksandra Kowalczuk straciła dwupunktowe prowadzenie i przegrywając 3:4 wykonała atak na głowę, którym odwróciła końcowy rezultat. Ostatecznie runda zakończyła się wynikiem 6:5, a walki 2:1 dla Polki. 

Serdeczne gratulacje dla świeżo upieczonej Wojskowej Mistrzyni Świata oraz dla trenera Waldemara Łakomego! PZTO życzy wszystkim zawodniczkom i zawodnikom niezwykłego przeżycia jakim jest wysłuchanie hymnu narodowego stojąc na najwyższym stopniu podium. 

Relacja z 3.dnia zawodów, walki finałowe oraz dekoracja medalowa TUTAJ https://www.youtube.com/live/OyE5YZl1U0c