Patrycja Zewar – poznaj bliżej przyszłą Paralimpijkę, reprezentantkę Polski na Igrzyska Paralimpijskie, Paryż 2024!
 
Patrycja Zewar, lat 21, urodzona w Zielonej Górze. Pierwsze kroki stawiała w klubie UKS Taekwondo Wolsztyn, który reprezentuje do dziś. Jako dziesięcioletnia dziewczynka nie zdawała sobie sprawy, że był to zarazem jej pierwszy krok do wspaniałej przygody, jaką jest wyczynowy sport, której ukoronowaniem będzie spełnienie największego marzenia każdego sportowca - udział w Igrzyskach.
 
Bilet do Paryża na Igrzyska Paralimpijskie przywiozła z Europejskiego Turnieju Kwalifikacyjnego. W ostatnim czasie wystartowała w Mistrzostwach Europy Seniorek Para Taekwondo w Belgradzie, gdzie wywalczyła brąz, swój pierwszy medal kontynentalnego czempionatu.
 
Co przed nią? Kontynuuje przygotowania do Igrzysk. W najbliższą sobotę (22.czerwca) wyjedzie na obóz, w Bornem Sulinowie będzie trenować pod okiem trenerów Ireneusza Bracha i Michała Pawlaka, koordynatora dyscypliny para taekwondo PZTO. Następnie wyleci do Korei by 5. lipca wystartować w turnieju World Para Taekwondo Open Challenge 2024, a w sierpniu weźmie udział w zgrupowaniu klubowym w Pogorzelicy. Tu trenować będzie ze swoją wieloletnią trenerką Katarzyną Idziak.
 
Pomimo napiętego grafiku, codziennych treningów i częstych wyjazdów, Patrycja, realizuje wyczynową karierę sportową dwutorowo. Studiuje pedagogikę na 2. roku na Uniwersytecie Wrocławskim. Jak sama przyznaje „Jest to wymagające i ciężkie, jednocześnie trenować i studiować, ale bywa że udaje mi się połączyć te dwa światy. Na studiach czasami robię projekty o taekwondo, opowiadam o swojej pasji”.
 
Turniej Taekwondo podczas Igrzysk Paralimpijskich w Paryżu, zgodnie z harmonogramem, zaplanowany jest w dniach 29-31 sierpnia 2024. Patrycja Zewar rywalizować będzie w kategorii K44 do 65 kg.
„Zawsze śledziłam karierę Oli Kowalczuk, Patrycji Adamkiewicz - Olimpijek. Niesamowite jest to, że ja też będę jechać na Igrzyska. Czasami są chwile, że jeszcze nie mogę w to uwierzyć” – mówi.
 
Patrycja Zewar dziękuje trenerom Katarzynie Idziak i Krzysztofowi Frankiewiczowi, doceniając ich wkład w swój rozwój zawodniczy. Ponadto, trenerom Jarosławowi Kosmali i Michałowi Pawlakowi oraz klubowi WKS Śląsk Wrocław za ciepłe przyjęcie i możliwość wspólnego trenowania, gdy jest na studiach. Śle także osobiste podziękowania do kolegów z kadry, za wspólne treningi i wsparcie w trakcie zawodów.
 
Zapytana o to co dziś powiedziałaby tej małej Patrycji, która przed laty rozpoczynała swoją przygodę z taekwondo, odpowiada z przekonaniem w głosie – „że od początku powinna pracować nad swoją pewnością siebie, budować swoją samoocenę, zawsze przykładać się do treningów i nigdy nie wątpić w siebie, w swoje umiejętności. I powiedziałabym jej żeby się nie poddawała!”.
Zapraszamy do kibicowania i śledzenia doniesień o trwających przygotowaniach zawodniczki do startu w Igrzyskach Paralimpijskich Paryż 2024!